Generic selectors
Pouze přesné shody
Vyhledat v nadpisech
Search in content
Post Type Selectors

Kvalitní receptura substrátů na prvním místě

2. 2. 2013

Firma AGRO CS a. s. disponuje nejmodernějším zázemím mezi producenty substrátů s celou řadou unikátních technických řešení. V závodě jsou vyráběny, podle plně v praxi ověřených receptur, osvědčené pěstební substráty pro nejnáročnější zákazníky nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

Nejmodernější výrobní linka

Ve výrobní hale se nachází kompletní výrobní technologie pro výrobu substrátů od nizozemské společnosti Slootweg, která patří k předním firmám v oboru. Pouze dopravní cesty a zásobníky jsou vyprojektovány a vyrobeny v místní technické divizi. Kapacita linky je až 250 m3/h.

Základem této špičkové nizozemské technologie je neustálá kontrola výrobního procesu, především přesné dávkování všech surovin elektronicky. Celý systém je nastaven tak, aby při sebemenší odchylce od normálu byla ihned celá linka vypnuta. Do provozu se spustí až tehdy, kdy veškeré parametry splňují předepsané nastavené hodnoty. Tak je zabezpečeno a zajištěno, že substráty mají přesně požadované složení. Vlhkost surovin je neustále monitorována a upravována, tak aby byla během výroby stejné šarže substrátu na shodné, předem definované úrovni.

První v České republice

Nejzajímavější částí celé technologie je především lis na big baly, a to proto, že je doposud jediný svého druhu v České republice. Pochází z vlastní dílny společnosti AGRO CS včetně kompletního softwaru, takže mohl být vyroben na míru všem požadavkům.

Výkon lisu je až 15 big balů za hodinu. Jejich objem je do 4 m3 podle typu substrátu. Pevný obal z polyetylenu zaručuje dokonalou hygienu skladování
i použití. Úplnou nepropustnost na rozdíl od jiných technologií balení umožňují svařené spoje. Každý big bal je ihned na výrobní lince zřetelně označen, aby nemohlo dojít k záměně. Výhodoutohoto provedení je, že velikost palet je standardní 80 x 120 cm (europaleta). Lze tak bez problémů přepravovat s ostatním zbožím v sortimentu AGRO CS a. s. Nevzniká další rozměr obalového konta. Oběh lze řešit jednoduše výměnou při dodávce.

Prověřené suroviny

Suroviny patří vedle technologie bezesporu mezi nejdůležitější předpoklady kvalitního výrobku. Všechny, které jsou používány pro profi výrobky, splňují nejpřísnější kritéria podle norem RAL a RHP. Základní surovinou pro výrobu substrátů je pochopitelně rašelina. Pro profi výrobky jsou používány různé typy: bílá i černá, přechodová. Pro rozdílné účely použití jsou určeny různé velikostní frakce. Rašelina je těžena borkováním i šetrným kypřením a sběrem vakuovými sběrači.

Z dalších surovin možno uvést: perlit, liadrain, kokosová vlákna, kokosové chipsy, jíl, pemzu, vermikulit,dolomitický vápenec, hydrogel (pro zadržení vody), smáčedla, kůrový humus, který je velmi ceněný, ale bohužel i velmi drahý. Mezi další neopomenutelné složky substrátů patří celá řada hnojiv: NPK, PGmix, dlouhodobě působící hnojiva typu cote, Micromax Premium (komplex mikroprvků), ale i plně organické hnojivo Organica.

Vlastní laboratoř

Nespornou výhodou oproti jiným dodavatelům je skutečnost, že součástí společnosti AGRO CS je akreditovaná zkušební laboratoř, která se zabývá komplexními rozbory závlahových i pitných vod, půd, potravin atd. Logicky sem tedy putují k rozborům veškeré suroviny používané k výrobě substrátů, ale především i hotové výrobky. Stanovuje se zde pH, vodivost, obsah solí, objemová hmotnost, probíhá kontrola obsahu živin, rizikových prvků, zaplevelenosti, ale i dalších biologických parametrů. Celý systém je nastaven tak, aby byla zkontrolována opravdu každá šarže surovin, ze kterých se budou substráty vyrábět, stejně jako každá vyrobená šarže substrátů.

Novinky v jedinečné nabídce sortimentu substrátů

Nabídka společnosti AGRO CS a. s. zahrnuje 28 druhů standardních základních typů profi substrátů se zcela novými recepturami. Jako jediná z nabízejících firem v tomto oboru má většinu z nich neustále připravenu k okamžitému dodání z operativních skladových zásob. Vedle toho lze, pro konkrétní pěstitelské požadavky zákazníka, připravit a dodat na určené místo substráty odlišného složení, a to ve standardních lhůtách již od tří dnů po závazném termínu objednání.

Výraznou oblibu si získaly pro svou kvalitu a účinky především substráty s obsahem dlouhodobě působících hnojiv typu Osmocote Exact, Nutricote nebo Multicote, u nichž je čas mezi výrobou substrátů a jejich užitím nutno maximálně zkrátit. Pro potřeby např. školkařských podniků je tak dodáváno již více než 45 % produkce substrátů právě s těmito typy hnojiv. Podobný vývoj se projevuje zcela zákonitě i u květinářských podniků. V minulosti naprosto nemyslitelná věc.

Společnost AGRO CS a. s. je si plně vědoma, že technologický vývoj v oblasti substrátů jde nezadržitelně kupředu, a proto ve své nabídce pro odběratele vždy dbala a nadále dbá o maximální spokojenost s produkovanými výrobky. Pro nadcházející sezónu jsou uplatněny, na základě zpětné vazby a důkladného ověření, změny v řadě receptur. Jak se to podařilo, se máte vážení zákazníci možnost sami přesvědčit. Neváhejte si proto, prosím, kdykoliv vyžádat případné vzorky či odbornou konzultaci.

Ing. Jiří Valtera, AGRO CS a. s.

Článek v PDF: Kvalitní receptura substrátů na prvním místě