Generic selectors
Pouze přesné shody
Vyhledat v nadpisech
Search in content
Post Type Selectors

TÝDEN.CZ – Výrobce substrátů AGRO CS zvedl tržby na 1,8 miliardy

7. 3. 2016

Společnost AGRO CS, která je předním českým výrobcem zahradních substrátů, travních směsí a hnojiv, utržila v roce 2015 1,8 miliardy korun. Oproti roku 2014 se jedná o nárůst o 9 procent. AGRO CS se v loňském roce rovněž stalo vlastníkem běloruského rašeliniště, těžební licence firmě postačí na více než třicet let.

Tržby společnosti sídlící v Říkově nedaleko Náchoda vykazují v posledních pěti letech setrvalý růst. „Trvalý růst obratu svědčí o tom, že udržujeme správný kurz. V roce 2011 utržila firma 1,5 miliardy korun, v roce 2012 1,55 miliardy a v letech 2013 a 2014 pak přes 1,65 miliardy korun. Loni naše tržby překonaly hranici 1,8 miliardy korun,“ uvedl Jaroslav Zítko ze společnosti AGRO CS.

AGRO CS je lídrem nadnárodní skupiny AGRO CS Group, kterou tvoří celkem osmnáct dceřiných společností. Jejich činnost zasahuje od těžby rašeliny, výroby a distribuce substrátů, hnojiv a travních osiv, pěstování travních koberců, přes služby zemědělským podnikům, strojírenskou činnost až po zemědělskou prvovýrobu či údržbu golfových hřišť. Skupina dosáhla v roce 2015 obratu přes 2,5 miliardy korun. Díky tomu patří společnosti patřící pod AGRO CS Group mezi silné hráče na středoevropském trhu.

Golfová hřiště a nové rašeliniště v Bělorusku

AGRO CS se neustále rozvíjí. A to nejen v oblastech svého hlavního podnikání, ale hledá cesty i na poli dalších aktivit, které s ním souvisí. V roce 2015 učinila firma dvě významné investice. První z nich byl nákup společnosti Engelmann Czech s.r.o., která se stará o provoz a údržbu sedmi významných golfových hřišť v České republice.

Firma s 233 zaměstnanci (celá skupina AGRO CS Group čítá 700 zaměstnanců) v loňském roce zároveň rozšířila své působení do Běloruska, kde uskutečnila nákup společností zabývajících se těžbou a zpracováním rašeliny. Společnost AGRO CS tak získala vlastní rašeliniště, přičemž těžební licence firmě postačí na více než třicet let.

„Nové rašeliniště Skuraty je mimořádně kompaktní a stejnorodé. Skládá se z několika bloků, které budou těženy postupně tak, aby byla zachována kvalita materiálu. Rašelina z aktuálně těženého bloku je nejvyšší kvality kategorie A, takzvané bílé rašeliny,“ komentoval výrobní ředitel David Micák.

V roce 2016 vedení společnosti předpokládá na novém rašeliništi vytěžení 75 – 100 tisíc metrů krychlových rašeliny, což je zhruba třicet až čtyřicet procent roční spotřeby výrobních závodů firmy. „Zbytek potřeby pokrýváme ze zdrojů v Litvě. Jsme plně soběstační v potřebě rašeliny na minimálně dvacet let,“ doplnil Micák.

Pro představu, vrstva rašeliny kolísá na novém rašeliništi od 1,5 metru v okrajových částech až po 6,5 metru v centrální části. Tyto zásoby daleko přesahují trvání těžební licence. Při intenzivní těžbě se za deset let z rašeliniště odtěží přibližně jen metrová vrstva rašeliny.

Těžba rašeliny probíhá s pomocí speciálních zařízení, velkých „vysavačů“, které po mechanickém narušení vrchní vrstvy odsávají natěženou a proschlou rašelinu. Ta se dále zpracovává na sítech, kde vznikají frakce – různé hrubosti – pro různé pěstební účely.

„Vlastní výrobní závod je kompletně vybaven technologickým zařízením na zpracování rašeliny z dílny Strojírenské divize AGRO CS. Technologie zahrnuje zařízení, jako jsou například jáma na vykládku rašeliny z vagónů, sestava hvězdicových sít, plně automatická míchací linka, dva lisy a v neposlední řadě automatická balička na výrobu balených rašelin a substrátů. Tato nemalá investice posouvá společnost mezi evropskou elitu firem vyrábějících substráty,“ popsal dále výrobní ředitel.

Více než dvacet hektarů trávníku ročně

Kromě výroby zahradních substrátů, travních směsí a hnojiv se AGRO CS specializuje také na pěstování okrasného a sportovního trávníku. Plochy, které má za tímto účelem společnost vyhrazené, mají celkovou rozlohu 35 hektarů. „V letech 2013, 2014 a 2015 se prodalo každý rok zhruba dvacet až dvaadvacet hektarů trávníku,“ přiblížil Zítko.

Mezi velké akce, na kterých se AGRO CS podílelo, patří především rekonstrukce fotbalových trávníků AC Sparta Praha, SK Slavie Praha, FK Mladá Boleslav, Uherské Hradiště a FK Jablonec. Z dalších zakázek lze jmenovat dodávky trávníků na zatravnění tramvajových pásů v Praze, dále pak zatravnění veřejných ploch – parky, koupaliště a dodávky koberců na stovky rodinných zahrad.

Zdroj:http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/vyrobce-substratu-agro-cs-zvedl-trzby-na-1-8-miliardy_375090.html